Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Marcin Soból
Dawid Wojciechowsk...
Bartosz Peter
Paweł Salamon
Piotr Kuzdro
Kamil Tłuczek
Ramón Roteta
Michał Kozłowski
Bartosz Fabiś
Piotr Kamieniczny ...
Monika Ignaciuk bę...
Dariusz Osika
Grzegorz Adamarek
Jaroslav Orsevski
Adriana Wójcikowsk...
Grzegorz Bucki
Jędrzej Matyśkiewi...
Marcin Borowczyk
Katarzyna Kaczmarc...
Piotr Huszcz
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
Smoker
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
Gastromix
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
Elmak
Hello Coffee
Secpol
Belgium`s Best
Iglotex
Menos
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Forum ekspertów
Wywiad z Sylwią Bukałą i Łukaszem Walo


Jak mówią, nigdy nie rezygnują ze swoich marzeń, a gotowanie to ich największa pasja. Oboje pracują w firmie Do&Co Poland w Warszawie, gdzie obsługują największy port lotniczy w kraju dostarczając posiłki na pokłady samolotów. Sylwia Bukała i Łukasz Walo, bo o nich mowa, opowiadają o swoim pierwszym udziale w Kulinarnym Pucharze Polski 2014.
 
Gastrona.pl – Jakie emocje towarzyszyły Wam, podczas półfinałowych zmagań w KPP 2014?

Sylwia Bukała – W konkursie wzięliśmy udział po raz pierwszy. Nie udało nam się przejść do finału, ale jesteśmy dumni, że mogliśmy rywalizować z najlepszymi. A stres zawsze jest, jak przed każdym konkursem. Tym razem adrenalina i dreszczyk emocji zniwelowały długie przygotowania.

Gastrona.pl – Czym inspirowaliście się przyrządzając konkursowe dania?

Łukasz Walo – Nasze pierwsze konkursowe danie, czyli przystawka to przegrzebki marynowane w trawie żubrowej i limonce, gotowane metodą sous vide. Podawane z chutneyem z pigwy i pepino z musem z dyni ora edamame. Natomiast deser składał się z delikatnego musu z białej czekolady z kardamonem, biszkoptem buraczanym i sosem mango na zmieni cytrusowej.

Sylwia Bukała – Chciałam wprowadzić elementy kuchni polskiej, dlatego użyłam trawę żubrową. Dodałam także akcenty kuchni arabskiej, którą mamy na co dzień w pracy. Wszystko wychodziło z głowy, tak po prostu.
 

Gastrona.pl – Zapewne przyglądaliście się daniom przygotowanym przez Waszych kolegów. Jaki jest poziom tegorocznego konkursu?

Sylwia Bukała – Poziom jest wysoki. Porównując wszystkie dania widzimy, że każdy z uczestników zna różne metody gotowania i je stosuje.

Łukasz Walo – Teraz mamy większy dostęp do informacji, filmów, obrazów. Możemy się uczyć od samych mistrzów, nie będąc w ich kuchniach. Kto śledzi trendy i szybko je wykorzysta, nie zapominając o smaku, tego talerz będzie zwycięski. A tegoroczny konkurs KPP to doskonały przykład na to, że w jednym miejscu i czasie spotkali się najlepsi z najlepszych.
 
Gastrona.pl – Dla jakich największych gwiazd mieliście przyjemność gotować?
 
Łukasz Walo – Nie wiem, czy wtedy już byli gwiazdami, lecz po zjedzeniu u mnie stali się popularni. A byli to m.in.: Pink Floyd, Lady Pank, śp. Gustaw Holoubek, Andrzej Gołota, Krzysztof Ibisz, poseł Rafał Grupiński, czy Mariusz Czerkawski. Mogły to być dodatkowo rządy niektórych państw korzystające z lotniska Okęcie, ale takie informacje są tajne. Zdradzę, że była to np. księżniczka Japonii. Ja czasem gotuję też dla bardzo ważnych i bogatych szejków z Bliskiego Wschodu. Głównie jest to związane z wydarzeniami w naszym kraju, takimi jak np. aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim.
 

Sylwia Bukała – Gdy pracowałam jeszcze w hotelu i w restauracjach gotowałam dla różnych gwiazd, np. Roberta Gawlińskiego, zespołu Kombi, Grzegorza Markowskiego, Marcina Prokopa, Piotra Bałtroczyka i wiele innych. W obecnym miejscu pracy robiłam specjalne zamówienie dla Stevena Seagala i dla zespołu Deep Purple.
 
Gastrona.pl – Kto jest Waszym największym autorytetem i mistrzem kuchni?

Sylwia Bukała – Tak naprawdę nie mamy swoich wybranych mistrzów kuchni. Od każdego można się wiele nauczyć, czerpać inspirację i to staramy się robić. Już po konkursach widać, na jakim poziomie jest teraz kuchnia w Polsce. Wiele rzeczy uczymy się również od siebie nawzajem.

Gastrona.pl – Jakie cechy powinien mieć dobry szef kuchni?

Sylwia Bukała –
Dobry szef kuchni powinien mieć dar zjednywania sobie ludzi, być wyrozumiałym i cierpliwym. Pozwoli to stworzyć perfekcyjną grupę, która sprosta każdemu zadaniu. Taki team musi mieć jasno określony cel i  zmierzać w tym samym kierunku. Nie zapominajmy również o pokorze i szacunku dla ludzi.

Łukasz Walo –
Tych najważniejszych cech uczymy się od największych mistrzów kuchni. Dokładność i skrupulatność pokazał mi Michel Roux. Gordon Ramsay, jak być bezpośrednim i zdecydowanym w stosunku do pracowników. Jamie Oliver luz i spontaniczność. Modest Amaro siłę spokoju i opanowanie. Ferran Adria przypomina mi, że jedynym ograniczeniem jest moja wyobraźnia.
 
 
Gastrona.pl – Jakie techniki i metody gotowania stosujecie w swojej kuchni?

Sylwia Bukała –  Używamy podstawowych technik gotowania. Może niektórych to zdziwi, ale dopiero od niedawna zaczęliśmy przyrządzać dania metodą sous vide.
 
Łukasz Walo – Staramy się śledzić i podpatrywać nowe techniki, a później je ćwiczyć. W miarę możliwości przemycamy je do codziennego gotowania. Nie jest to łatwe. Kuchnia, w której obecnie pracujemy regulowana jest restrykcyjnymi przepisami, narzuconymi przez samego konsumenta.
 
Gastrona.pl –  Wasze najtrudniejsze kulinarne wyzwanie to…?

Sylwia Bukała
– Cały czas mamy jakieś wyzwania. Jeszcze tuż przed konkursem, przyjechałam do pracy potrenować nasze dania. Niestety, musieliśmy odłożyć trening na inny dzień. Okazało się, że do Polski przyleciał, swoim prywatnym samolotem, książę arabski. Zażyczył sobie mnóstwo jedzenia, które trzeba było zrobić garstką ludzi. Było dużo pracy, wszystko musieliśmy robić od podstaw. Nie było łatwo, ale nawet w małym, zgranym zespole można przenosić góry.
 
 
Łukasz Walo – To także udział w KPP 2014. Szansa na bycie najlepszym w Polsce. Istnieje jeszcze inne, codzienne i chyba najtrudniejsze wyzwanie - przekonanie mojej starszej córki do jedzenia warzyw.
 
Gastrona.pl – Jakie zauważacie teraz trendy w naszej polskiej gastronomii?

Łukasz Walo – Zauważyłem, że teraz coraz częściej poszukuje się produktów regionalnych, bardzo niszowych. Bazowanie na takich artykułach gwarantuje oryginalność. Wykorzystanie i rozpowszechnianie, to co daje region jest odpowiedzią na potrzebę gości, którzy już teraz oczekują na coś niebanalnego i niepowtarzalnego.

Sylwia Bukała – My w firmie może nie mamy takich możliwości, ale interesujemy się nowościami. Z mojej obserwacji wynika, że aktualne trendy związane jest z produktami typu kiełki, nowalijki.
 

Gastrona.pl –  Jakie macie kolejne zawodowe plany i cele?

Sylwia Bukała
– W dalszym ciągu chcemy się szkolić i pogłębiać swoją wiedzę. Nie ukrywam, że chcielibyśmy ponownie pojawić się w Poznaniu i pokazać wszystkim, gdzie raki zimują. Osobiście planuję jeszcze zrobić kurs pedagogiczny i uzyskać dyplom mistrzowski.
 
Łukasz Walo – Oprócz tego uczyć się od najlepszych w kraju, jak i za granicą. Ja chciałbym skorzystać z możliwości obecnego pracodawcy i wziąć udział w ogromnych przedsięwzięciach, takich jak Finał Ligi Mistrzów, Wimbledon, Formuła 1. Zobaczyć jak organizuje się catering na takim poziomie.
 
Korzystając z okazji, chcieliśmy podziękować za możliwość przygotowania do konkursu, naszej firmie Do&Co w Warszawie. Nie będziemy wymieniać tu nazwisk, ale chcieliśmy podziękować tym, którzy się przyłożyli do tego. Serdecznie dziękujemy.    
 
Opublikowała: Marta Śmiechowska

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska Gros HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System InEwi Firelight Glass Goblet – sprzedaż hurtowa sztućców Hello Coffee Barson Watersystem Reinex Barry Callebaut
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000