Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
29.03.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Rational
Robot - Coupe
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Forum ekspertów
Rozmowa z Sebastianem Humskim - szefem kuchni Zajazdu Hetman


Odpowiednio wykwalifikowany personel, plus dobra kuchnia oraz ciężka praca to równa się sukces – mówi Sebastian Humski – Członek Europejskiego Stowarzyszenia Kucharzy Euro Toques Polska. Jako kucharz swoje pierwsze kroki stawiał w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Bytomiu. W wywiadzie opowiada o swojej pracy w Zajeździe Hetman, gdzie jest szefem kuchni oraz ambitnych planach na najbliższe miesiące.

Gastrona.pl Występuje Pan z Remigiuszem Rączką w programie Rączka gotuje w TVP Katowice. Co chcecie przekazać ludziom, którzy was oglądają?

Sebastian Humski Program powstał przez śląską organizację mieszczącą się w Katowicach, od której otrzymaliśmy certyfikat na wybrane dania i pozycje z karty menu. Razem z Remigiuszem Rączką pokazujemy w telewizji jak te dania powstają i jak one wyglądają. Tego typu realizacje telewizyjne przedstawią szerszej publiczności, co u nas można zjeść i na co dobrego można do nas przyjechać.

G.pl: W dzisiejszej telewizji nie brak również takich programów, gdzie można sprawdzić swoje umiejętności kulinarne i poddać się krytyce znanym szefom kuchni. Czy myślał Pan o wzięciu udziału w takim kulinarnym show?

S.H.: Powiem szczerze, że tak myślałem o tym, żeby wziąć udział w takim programie, ale mam jeszcze na to czas. Jednak trzeba pamiętać, że decydując się na udział w kulinarnym show telewizyjnym uczestnik musi się temu poświecić, wyłączając się zawodowo.

G.pl: Kto zaszczepił w Panu chęć do gotowania i zdecydowania się na zawód kucharza?

S.H.: Pasję do gotowania obudziła we mnie moja mama, która praktycznie cały czas pracowała w gastronomii. Już w szóstej klasie szkoły podstawowej wiedziałem, że zostanę kucharzem. W moim rodzinnym mieście Bytomiu dostałem się do gastronomika. Po jego ukończeniu zacząłem pracę w restauracjach, gdzie zdobywałem wiedzę kulinarną. Obecnie jestem szefem kuchni w Zajeździe Hetman, jak i w Centrum Kulinarnym, gdzie nabytą wiedzą mogę dzielić się z innymi poprzez szkolenia, które tam prowadzę. Muszę przyznać, że swojej decyzji nie żałuję, był to trafny wybór. Jestem bardzo zadowolony z tego, że taki wspaniały zawód, jakim jest kucharz, mogę dziś wykonywać. Oczywiście wciąż rozwijam się i kształcę. Nie jest tak, że już na pewnym etapie można sobie powiedzieć dość, że umie się wszystko. W zawodzie kucharza trzeba nieprzerwanie szlifować swoje umiejętności i mieć chęć zdobywania nowych.

G.pl: Dla jakich sławnych osobistości miał przyjemność Pan gotować?

S.H.: Odpowiem troszkę dyplomatycznie. Nie chciałbym wymieniać tutaj konkretnych nazwisk, aby nikogo nie pominąć, a tym bardziej urazić. Na tegorocznym wyjeździe z Członkami Euro-Toques Polska do Brukseli, a konkretnie do Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, miałem przyjemność gotować dla europarlamentarzystów oraz zaproszonych tam gości. Przede wszystkim mogłem promować kuchnię polską i produkt regionalny z czego jestem bardzo dumny.

G.pl: Jesteście najlepszą restauracją w powiecie zawierciańskim. Wasz personel cały czas podnosi swoje kwalifikacje poprzez szkolenia, udział w konkursach takich jak Bieg Kelnerów. Otrzymaliście również certyfikat śląskiego szlaku kulinarnego Śląskie Smaki. Jaki jest wasz przepis na sukces?

S.H.: Każdą dobrą restaurację tworzą przede wszystkim ludzie, którzy tym obiektem żyją, wkładają w jego prowadzenie całe swoje serce. W 2013 r. i 2015 r. zdobyliśmy dwa razy z rzędu tytuł najlepszej restauracji w powiecie zawierciańskim – to dla nas duże wyróżnienie. Przepis na sukces tkwi w odpowiednio wykwalifikowanym personelu, plus do tego dobra kuchnia i to tworzy całość.

G.pl: W Zajeździe Hetman można zjeść dania tradycyjnej kuchni polskiej i staropolskiej z uwzględnieniem dziczyzny. Jakie potrawy poleciłby szef kuchni gościom odwiedzającym wasz zajazd?

S.H.: Jako szef kuchni z pewnością poleciłbym dania z dziczyzny, bo jest to rzadko spotykane mięso. Mało kto je przyrządza na co dzień w restauracjach. Co najważniejsze jest to mięso zdrowe i dobre. Wiadomo, dobrze wybiegane. Dziczyzna żywi się tym, co daje natura i co sama znajdzie, bez żadnych środków przyspieszających jej rozwój. Także dziczyznę polecam jak najbardziej.

G.pl: Skąd czerpiecie pomysły na nowe dania?

S.H.: Nasze inspiracje na nowe dania do karty menu to wszelkiego rodzaju wyjazdy, podróże oraz wymiana doświadczeń z kolegami z branży. Korzystamy także z dobrych książek kulinarnych, które na dzisiejszym rynku niemal zalewają księgarnie. Oczywiście jest to też różnego typu prasa gastronomiczna i programy kulinarne. Pomysły na nowe pozycje w menu czerpiemy również od takich mistrzów kuchni jak Wojciech Modest Amaro, czy Jean Bos. Mógłbym tu bez końca wymieniać wiele nazwisk i osobistości kulinarnych. Od nich można wiele się nauczyć, a później wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

G.pl: Czym sugerujecie się przy wprowadzaniu nowych pozycji w restauracyjnym menu i jak często jest ono zmieniane?

S.H.: Wprowadzając nowe dania do karty menu sugerujemy się porą roku, czyli tzw. sezonowością oraz dostępnością produktu, jaki jest w danym momencie na rynku. Tak też jest zmieniane menu.

G.pl: Z jakich produktów korzystacie w Zajeździe Hetman?

S.H.: W naszej restauracji staramy się używać produktów regionalnych. Najlepszy jakościowo towar otrzymujemy od małych firm lokalnych, z którymi współpracujemy. Zaletą tego jest to, że taki produkt zawsze trafia do nas, takim jakim my sobie życzymy, czyli świeży, pachnący oraz pełnowartościowy.


G.pl: Jak ocenia Pan polską gastronomię, w jakim kierunku ona zmierza?

S.H.: W ostatnich latach polska gastronomia poszła w dość dobrym kierunku i bardzo dobrze rozwinęła się. Widać to chociażby na konkursach kulinarnych, gdzie uczestnicy pokazują wysoki poziom. Polska gastronomia zaczyna być też rozpoznawalna w innych krajach Europy, co sprawia, że jej pozycja umacnia się również na rynku zagranicznym. Jak wcześniej wspominałem, ostatnio byłem w Brukseli, gdzie gotowałem na naszych regionalnych produktach, które bardzo chwalono. Na temat naszej polskiej gastronomii także usłyszałem wiele dobrego. Praktycznie wszyscy nam dziękowali za to, że mamy tak wielkie bogactwo, jeśli chodzi o żywność i za to, że możemy poszczycić się takim produktem, jaki mamy w Polsce.

G.pl: Jakich wskazówek udzieliłby Pan najmłodszym kucharzom, którzy dopiero rozpoczynają swoją kulinarną przygodę?

S.H.: Nie powinni się na początku zrażać sporą ilością nadmiaru pracy. Kucharz to zawód, gdzie trzeba poświęcić dużo swojego czasu na doskonalenie kulinarnych umiejętności. Wszystko to kształtuje charakter pracy na przyszłość. Młode osoby, które zdecydowały się wykonywać zawód kucharza powinny mieć silną osobowość, dużo wytrwałości, dystansu do siebie samego i samokrytyki, a wtedy odniosą bardzo wiele.

G.pl: Jakie ma Pan plany na najbliższy rok?

S.H.: Chciałbym jeszcze mocniej zaakcentować nasz Zajazd Hetman na rynku gastronomicznym. Zdobywać z restauracją wszelkiego rodzaju tytuły i wyróżnienia. Jeśli chodzi o moją osobę to stawiam na jej mocny rozwój. Cały czas kształcenie się, zdobywanie nowych doświadczeń i wiedzy na temat nowoczesnych technik kulinarnych.

Wywiad przeprowadziła: Marta Śmiechowska

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000