Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Marcin Soból
Dawid Wojciechowsk...
Bartosz Peter
Paweł Salamon
Piotr Kuzdro
Kamil Tłuczek
Ramón Roteta
Michał Kozłowski
Bartosz Fabiś
Piotr Kamieniczny ...
Monika Ignaciuk bę...
Dariusz Osika
Grzegorz Adamarek
Jaroslav Orsevski
Adriana Wójcikowsk...
Grzegorz Bucki
Jędrzej Matyśkiewi...
Marcin Borowczyk
Katarzyna Kaczmarc...
Piotr Huszcz
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
Smoker
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
Gastromix
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
Elmak
Hello Coffee
Secpol
Belgium`s Best
Iglotex
Menos
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Forum ekspertów
Nauczyłem się rozumieć jedzenie - wywiad z Miłoszem Kowalskim


Finalista światowej klasy konkursu Salone Culinare w Birmingham, szef kuchni, szkoleniowiec i publicysta. W swojej kuchni stara się łączyć obecne trendy i nowoczesne techniki kulinarne z tradycyjną kuchnią polską. O swoich kulinarnych doświadczeniach i planach zawodowych rozmawiamy z Miłoszem Kowalskim – szefem kuchni w Hilton Garden Inn Kraków Airport w podkrakowskich Balicach.

Gastrona.pl – Zastanawiał się Pan kiedyś, kim by dziś był Miłosz Kowalski, gdyby nie został kucharzem?

Miłosz Kowalski Kucharzem. Nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu i w innym zawodzie.

G.pl – Ma Pan to szczęście wykonując zawód, który daje radość. Proszę opowiedzieć kiedy rozpoczęła się Pana przygoda z profesjonalną gastronomią, zanim trafił Pan do restauracji hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport?

M. K. –
Długą chwilę temu. Swoją przygodę zacząłem od restauracji Cyrano de Bergerac w Krakowie. Potem lata zdobywania doświadczenia, zarówno w Polsce, jak i na Wyspach Brytyjskich. W wieku 25 lat zostałem szefem kuchni, to było dla mnie niezwykłe wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy nad swoim warsztatem.

G.pl – Zapewne ma Pan wiele wspomnień z pobytu na Wyspach Brytyjskich. Jakie zdobył Pan wtedy doświadczenie pracując w hotelu Mallory Court Hotel w Leamington Spa, mogącym poszczycić się 1 gwiazdką Michelin oraz 3 AA Rosettes?

M. K. –
To była dla mnie szkoła życia, znalazłem tam wszystko to, czego ówcześnie szukałem. Zdobyłem cenną wiedzę i doświadczenie, które rzutuje do dziś na moją karierę oraz nowych przyjaciół, z którymi utrzymuję kontakt. Otrzymałem także dawkę energii kulinarnej i jakkolwiek to zabrzmi – nauczyłem się rozumieć jedzenie.

G.pl – Jak pisał Pan w książce Anglia – kucharska rzeczywistośćkażdy ma szansę prowadzić restaurację na światowym poziomie. Czym tak naprawdę jest dla szefa kuchni gwiazdka Michelin?

M. K. –
Dla niektórych to spełnienie marzeń, docenienie starań ich życia, ale też wielkie wyrzeczenie i poświęcenie. Krótko mówiąc niesamowita sprawa, ale trzeba pamiętać, że to nie wszystko i w życiu jest coś więcej.

G.pl – Jest Pan współautorem wspomnianej już książki Anglia – kucharska rzeczywistość. Oprócz tego prowadzi Pan portal Wszystko dla kucharzy. Skąd zamiłowanie do publicystyki i pisania?

M. K. –
To była cudowna możliwość podzielenia się z innymi moją historią i doświadczeniami z podróży oraz pracy na Wyspach Brytyjskich. Mam nadzieję, że ten portal i książka pomogły, a także zainspirowały młodych kucharzy do podróżowania i zdobywania doświadczeń za granicą.

G.pl – Szkoląc młodzież zapewne nie raz usłyszał Pan pytanie jak być profesjonalnym kucharzem?

M. K. –
Odpowiadam wtedy, że profesjonalny kucharz to pasjonat, artysta, rzemieślnik. W tym zawodzie trzeba mieć jednocześnie otwarty i skonkretyzowany umysł. Trzeba być wytrzymałym zarówno psychicznie jak i fizycznie. Do tego być stale otwartym na nowości, bodźce i krytykę. Potrzebna jest pokora i cierpliwość. Ten zawód został wreszcie doceniony i cieszy się należytym szacunkiem z czego jestem bardzo dumny.

G.pl – Co na co dzień lubi Pan przyrządzać w swojej domowej kuchni?

M. K. – Bardzo różne potrawy. Kiedy już gotuję w domu staram się rozpieszczać swoją rodzinę kulinarnie, bo nie zdarza się to często.

G.pl – Jakie produkty ceni Pan najbardziej w polskiej kuchni?

M. K. –
Lokalne, te które są na wyciągnięcie ręki i to dosłownie. Cenię polskie sery, wina, polską jagnięcinę i ptactwo. W kwestii kuchni mamy czym się szczycić.

G.pl – Nawet najlepszy kucharz może mieć problemy z przygotowaniem potraw, których nie zna. Zdarzyło się Panu przyrządzić danie, które wymagało cierpliwości i wielu prób w kuchni?

M. K. –
Odpowiedź jest krótka. Na dziesięć prób jak wyjdą dwie to jest to duży sukces. Mówię tu o komponowaniu absolutnie autorskich dań, nie o powielaniu przepisów z książki.   

G.pl – Przeglądając menu w hotelowej restauracji Hilton Garden Inn Kraków Airport można zauważyć, że bazuje Pan na sezonowych składnikach. Skąd czerpie Pan pomysły na nowe dania?

M. K. –
Jak ktoś kiedyś powiedział, ogranicza nas tylko fantazja. W swojej kuchni bazuję na mocnych podstawach kuchni francuskiej. Staram się łączyć dwa światy: stary i nowy. Tak jak Pani zauważyła, często sięgam po lokalne, sezonowe produkty. Umiejętność korzystania z tego co aktualnie daje nam natura i szacunek do każdego produktu – to klucz do prowadzenia dobrej kuchni. Pomysły czerpię z podróży, z opinii gości i mojego zespołu.

G.pl – Restauracja Hilton Garden Inn Kraków Airport jest świetnym potwierdzeniem na to, że na lotnisku też można smacznie zjeść. Co jest Waszą specjalnością?

M. K. –
Muszę tutaj pochwalić swój niezwykle utalentowany i kreatywny zespół, pełen zaangażowania. Nie mogę także zapomnieć o sprawdzonych dostawcach. Lokalne produkty wplatamy nawet do śniadań, które są najważniejszym posiłkiem serwowanym w hotelu. Goście wprost przepadają za serwowaną u nas kiełbasą śliwkową, czy polskim chlebem z piekarni o długoletnich tradycjach. Nasze popisowe dania to m.in.: długo duszone poliki wołowe podane z glazurowanymi warzywami i pianką chrzanową oraz polędwica z dorsza serwowana z purée ziemniaczanym, długo duszonym boczkiem, kurkami, bobem i palonym masłem.

G.pl – Private cooking to kusząca perspektywa dla wielu kucharzy. Powstają nawet portale, gdzie można odnaleźć portfolio danego kucharza, który gotuje dla jednej wybranej osoby. Jakie jest Pana zdanie w tej kwestii? Był Pan kiedyś takim personalnym kucharzem?

M. K. – Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie i jestem otwarty na tego typu pomysły. Na dłuższą metę nie wyobrażam sobie jednak siebie w takiej roli.

G.pl – Kogo uważa Pan za swojego mentora i najlepszego szefa kuchni?

M. K. – Zdecydowanie Marco Pierre White, Simon Haigh, Ryszard Siembak i Raymond Blanc.

G.pl – Występuje Pan często w roli jurora w różnych konkursach gastronomicznych. Na co zwraca Pan największą uwagę oceniając zawodników?

M. K. – W pierwszej kolejności na pasję i zaangażowanie oraz na szacunek do produktu, dopiero potem na całą tzw. regulaminową resztę. Najważniejszym zadaniem jurora, oprócz dostrzeżenia największych talentów, jest konstruktywna ocena i motywacja także dla przegranych. Nie można nikogo zniechęcić.  G.pl – Chyba każdy kucharz chciałby mieć możliwość podać swoje danie bardzo znanej osobie. Ostatnio promując polską kuchnię i produkty w Watykanie miał Pan zaszczyt gotować dla Papieża Franciszka. Jakie wrażenia przywiózł Pan z tej podróży?

M. K. – Było to dla mnie niesamowite przeżycie i z całą pewnością jeden z ważniejszych momentów w mojej karierze. Spośród wielu osobistości, dla których gotowałem – ta była wyjątkowa. Razem z kolegami mieliśmy okazję zaprezentować kilkanaście potraw z różnych regionów polski, przekazaliśmy bluzę kucharską z imieniem Papieża oraz książkę z przepisami.

G.pl – Gdzie planuje Pan następną podróż?

M. K. –
Jeszcze się nad tym nie zastanawiałem. Skupiam się na tu i teraz, czyli w dużej mierze na swojej pracy.  Wspólnie z zespołem pracujemy nad nowym menu.
    
G.pl – Szef kuchni w Hilton Garden Inn Kraków Airport, zaangażowany w działalność publicystyczno-edukacyjną, jako wydawca i felietonista portalu Wszystko dla kucharzy. Finalista światowej klasy konkursu Salone Culinare w Birmingham. Kiedy znajduje Pan czas na odpoczynek?

M. K. –
Dobra organizacja czasu to klucz do sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Swój czas wolny staram się w pełni poświęcać swojej rodzinie. Zabieram syna na mecze piłki nożnej, zwiedzamy restauracje i wspólnie gotujemy. Rodzina mnie napędza i pozwala zachować potrzebną w tym zawodzie równowagę.

G.pl – Jakie są Pana zawodowe ambicje i plany na najbliższy rok?

M. K. –
Znaleźć się w przewodniku Gault&Millau Polska, może Michelin. Wziąć udział w kilku konkursach i podróżować. Ale co najważniejsze chcę realizować założone cele, robić swoje i czerpać z tego maksymalną radość i satysfakcję. Bo przecież o to chodzi w życiu. Prawda?

Z Miłoszem Kowalskim rozmawiała Marta Śmiechowska

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska Gros HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System InEwi Firelight Glass Goblet – sprzedaż hurtowa sztućców Hello Coffee Barson Watersystem Reinex Barry Callebaut
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000